Eșecul de acasă uitat repede! CSM Lugoj se impune la Sibiu, după un joc cu cinci goluri

MondialEchipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Lugoj şi-a revenit rapid după singura înfrângere din actualul sezon competiţional, suferită în urmă cu o etapă, în faţa formaţiei CS Gloria Lunca Teuz Cermei, cu 2-1, pe teren propriu.

Fotbaliştii antrenaţi de profesorul Cosmin Petruescu au învins, vineri, 27 octombrie, în cadrul etapei a zecea, pe sibienii de la AFC Hermannstadt II, cu 3-2, după ce la pauză au fost conduşi cu 2-1. Tabela de marcaj a stadionului a fost modificată imediat după fluierul de start al partidei, de către gruparea lugojeană, când Szekely a deschis scorul în secunda 15.

Gazdele au reuşit să egaleze în minutul 13 al întâlnirii, iar un sfert de oră mai târziu au trecut în avantaj. Fotbaliştii de pe Timiş au revenit însă spectaculos şi au redresat situaţia de pe tabelă în minutul 53 al celei de-a doua reprize a meciului, când acelaşi Szekely a reuşit să aducă egalarea în tabăra oaspeţilor.

Trei minute mai târziu jucătorii legitimaţia la CSM Lugoj au marcat prin Velici golul cu numărul cinci al partidei şi au închis definitiv socotelile jocului, astfel că toate cele trei puncte puse în joc au mers în Banat. Este a patra victorie obţinută de lugojeni în actualul sezon al Ligii a 3-a.

“A fost un joc foarte disputat cu un ritm alert, multe goluri şi plăcut publicului spectator prezent la stadion. Este o victorie meritată, muncită, obţinută pe un teren unde una dintre echipele cu pretenţii la promovare, CSM Şcolar Reşiţa, nu a reuşit să se impună. Am întâlnit o echipă cu jucători tineri, cu o calitate tehnică bună, mare parte dintre ei antrenându-se cu prima echipă, lider în Liga a 2-a, acestora alăturându-se şi atacantul Dan Roman, cu multe prezenţe în Liga I. Îi felicit pe băieţi pentru rezultat, pentru că au crezut în şansa lor şi pentru faptul că au întors un rezultat care nu ne era favorabil la un moment dat. Mă bucur că am trecut cu bine peste accidentul din etapa precedentă şi am demonstrat că rezultatele de până acum nu au fost  întâmplătoare, cu un singur joc pierdut în ultimele 17 partide oficiale de campionat”, a spus Cosmin Petruescu.

CSM Lugoj a început cu Păduraru, Filip Daniel, Radak, Miculescu (cpt.), Fridrich, Lazea, Ciubotariu, Precupanu, Bozian, Velici, Szekely. Au mai intrat Pădurariu în locul lui Szekely şi Mărmăneanu în locul lui Velici. Pe bancă au stat Filip David, Marta, Roşie, Dobra, Olariu, Cuedan.

În etapa a 11-a, CSM Lugoj va primi replica celor de la CS Naţional Sebiş, care joacă ultima şansă la promovare. Partida este programată vineri, 3 noiembrie, pe Stadionul Tineretului din Lugoj.