După opt ani de la participare, Ştefan Gheorghiţă, de la echipa de lupte libere a CSM Lugoj, a primit medalie olimpică

Componentul echipei de lupte libere a Clubului Sportiv Municipal Lugoj, Ştefan Gheorghiţă (32 de ani), care a participat la Olimpiada de Vară din 2008, de la Beijing, a primit luni, 21 noiembrie, prin revizuire, medalia de bronz în cadrul categoriei 74, la care a concurat, ridicând astfel la nouă numărul medaliilor trecute în contul delegaţiei României participante la jocuri şi la 34 pentru luptele româneşti, din istorie.

În urmă cu opt ani, în lupta pentru un loc pe podiumul de premiere, sportivul s-a clasat pe locul cinci, după ce a pierdut în disputa cu Murad Gaidarov, din Belarus.

Decizia prin care Ghoerghiţă a intrat în posesia unei medalii olimpice a fost posibilă după ce medaliatul cu argint al categoriei, Soslan Tigiev, din Uzbekistan, a fost depistat dopat după reanalizarea probelor prelevate.

În noua configuraţie, Ştefan Gheorghiţă a urcat pe podium alături de rusul Buvaya Saitiev (aur) şi belarusul Murad Gaidarov căruia i-a fost înlocuit bronzul cu argintul.

Gheorghiţă îşi adaugă în palmares cel mai important rezultat al carierei, după ce în 2013 a devenit campion mondial universitar, la aceste reuşite adăugându-se şi două medalii de bronz cucerite la campionatele europene.

Din 2016, Ştefan Gheorghiţă este căsătorit cu vicecampioana olimpică de judo, Corina Căprioriu