Dramatic, dar cu puncte! Lugojul învinge din nou Dinamo şi se menține pe locul 6

MondialCSM Lugoj a salvat trei mingi de meci și s-a impus cu 3-2 într-un meci extrem de important pentru poziția a VI-a a clasamentului, cu Dinamo București.

Dinamo București nu mai este echipa de anul trecut, în care își făceau loc două sârboaice, o jucătoare din Brazilia, una din Argentina și una din SUA și de care CSM Lugoj dispunea, pe teren propriu, tot cu 3-2.

Cu un lot mult întinerit, dar cu junioare din naționala României, e­chi­pa din București și-a propus în acest an ocuparea unei poziții de play-off, iar adversari direcți în lupta pentru accederea în partea superioară au fost Agroland Timișoara și CSM Lugoj.

Cum formația ti­mișoreană s-a dovedit i­na­bor­dabilă din acest punct de vedere (deși în retur jocul s-a încheiat tot în cinci seturi, 3-2 Agroland), Dinamo a pus toate tunurile pe meciurile cu Lugojul. Iar acestea au fost ambele de infarct, atât în tur, unde gazdele au revenit miraculos în tie-break și s-au impus, cât și în retur, lugojencele fiind cele care au revenit în setul IV, au anulat trei mingi de meci și au câș­ti­gat relaxat în decisiv.

Soarta jocului putea fi mai ușoară, deși tinerele de la Dinamo, completate de experiența centrului Marcovici, au luptat în fiecare set pentru orice minge. CSM Lugoj a avut 1-0, după un prim set încheiat cu 25-22 și putea avea 2-0, dacă pe finalul setului secund nu își făceau din nou apariția greșelile în preluare și la serviciu.

Dinamo a revenit de la 15-20, 19-23 și 22-24 și s-a impus cu 30-28. Deși un cli­șeu, socul setul pierdut după ce l-a avut în mână, a fost resimțit clar de lugojence, care nu au mai contat în setul 3, pierdut la 11.

Setul IV, u­nul ce putea fi decisiv în lup­ta pentru locul 6 a început bine pentru lugojence, 3-0, 10-7, 14-11. De aici a urmat o serie de șase puncte conse­cu­tive pentru Dinamo și s-a ajuns la 14-17. Lugojencele egalează din nou la 17, se merge punct cu punct până la 22, după care echipa din Ca­pitală pare să se desprindă în câștigătoare 24-22.

Nu este de acord căpitanul Ionela Canea, care servește foarte bine și pune în dificultate con­strucția oaspetelor, care pierd trei puncte consecutiv până la 25-24. Setul nu e ter­mi­nat, Dinamo mai are o minge de meci, la 26-25, Paș­ca greșește serviciul, iar Shvanska atacă de 2 ori și trimite meciul în decisiv după 28-26.

Ultimul set este echilibrat doar până la 8-7, după care lugojencele reușesc șapte puncte la rând și în uralele unei asistențe numeroase își adjudecă două din cele trei puncte. Suficient, pentru moment, de a rămâne cu două puncte în fața celor de la Dinamo.

Însă presiunea va fi în viitoarele dispute, atât în ta­băra lugojencelor cât și a ce­lor din București, care nu au voie să facă nici un pas gre­șit în disputele abordabile cu Cluj, Iași și Tg. Mureș. Pentru Lugoj două dintre ele ”afară” (Cluj și Mureș), la fel ca și pentru Dinamo, la Cluj și Iași.