Din nou remiză pentru CSM Lugoj! Oltenii de la CSU Craiova nu s-au dat bătuţi pe Tineretului: 1-1

Fotbaliştii de la CSM Lugoj, pregătiţi de Cosmin Petruescu au remizat, 1-1, în primul joc de pe teren propriu din actualul sezon cmpetiţional, în care au întâlnit formaţia CSU Craiova II.  Partida a contat pentru etapa a II-a, a seriei a IV-a, din Liga a III-a.

Rezultatul final al întâlnirii a fost stabilit încă din prima repriză. Cei care au deschis scorul, pe Stadionul Tineretului, au fost lugojenii, în minutul 18, prin stângul căpitanului CSM-ului, Eugen Miculescu, care l-a învins pe portarul oltean de la limita careului mic, în urma unei lovituri de corner. Oaspeţii au reuşit să egaleze spre finalul primei părţi a întâlnirii, în minutul 42, prin Alexandru Popescu, care a reuşit să trimită mingea în poarta lui Filip, dintr-un unghi aproape imposibil, de lângă marginea de poartă a careului mare.

Tabela a rămas neschimbată pe parcursul reprizei secunde, chiar dacă ambele formaţii şi-au creat numeroase ocazii clare de a marca la cele două porţi.

“În ciuda temperaturii foarte ridicate a fost o partidă cu un ritm foarte bun, foarte alert, un joc dinamic, în compania unei echipe care a venit cu o serie de jucători tineri, ce se antrenează cu prima echipă şi care, cel puţin în prima parte, s-au adaptat mai bine la condiţiile de joc. Repriza  secundă ne-a aparţinut ca posesie şi număr de ocazii de a marca, dar trebuie să recunoaştem că în final, în plină dominare a noastră, oaspeţii  ne-au surprins pe contraatac, fiind aproape de a puncta. Din păcate încă nu am reuşit să ajungem la acelaşi nivel de omogenitate cu toată echipa, atât în plan fizic, cât şi tehnico-tactic, pentru că jucătorii de valoare care ne-au venit, au făcut-o foarte târziu, lucru resimţit şi în jocul de astăzi. Adversarii au aliniat o echipă tânără, de perspectivă, de o calitate tehnică foarte bună. Campionatul e lung, mai sunt multe etape de disputat şi sper ca până la pauza determinată de numărul impar de echipe, să ţinem aproape de plutonul fruntaş şi după aceea sunt convins că vom arăta mai bine din toate punctele de vedere”, a spus antrenorul principal, Cosmin Petruescu.

C.S.M. Lugoj a aliniat la centru un 11 format din David Filip (portar), Precupanu, Fridrich, Miculescu, Marta, Olariu, Lazea, Cuedan, Velici, Bozian, Szekely. Au mai intrat în minutul 46, Ciubotariu în locul lui Olariu, în minutul 62, Pădurariu în locul lui Szekely, în minutul 75, Daniel Filip în locul lui Cuedan şi în minutul 89, Dobra în locul lui Bozian.

La meci au prezenţi circa 500 de spectatori. Sâmbătă, 9 septembrie, CSM Lugoj va juca în deplasare, la Ghiroda, în cadrul etapei a treia. Partida este programată de la ora 17.

(foto: arhiva RED)