Debut cu victorie pentru echipa a doua a Lugojului: CSM Lugoj II – Cocoşul Orţişoara 2-1 (1-0)

Formată cu doar câteva zile înainte de startul sezonului, după ce mai multe săptămâni s-a vorbit despre desființarea ei, echipa a doua a CSM Lugoj, promovată în liga a IV-a, a început cum nu se poate mai bine sezonul cu o victorie pe teren propriu. Primele trei puncte în clasament au fost aduse de reușitele antrenorului jucător la această partidă, Lucian Stoica, în minutul 34 și Caius Marta în minutul 55.

Oaspeţii de la Cocoșul Orțișoara au redus din diferenţă în minutul 60, în urma unui corner executat de Viţan înalt în careu, la care Solomon a reluat cu capul de la 6 metri și mingea a fost respinsă din poartă de Micşa, dar a ajuns la Anagor, care a trimis în plasă. Echipa vizitatoare a ratat în prima repriză o lovitură de la 11 metri prin Darius Viţan, care a şutat pe lângă poartă.

Lucian Stoica, antrenor și jucător al lui CSM II Lugoj, a declarat la final:

”Pentru noi este un debut extraordinar și felicit în primul rând jucătorii, care au dat totul azi pentru victorie, şi pentru efortul pe care l-au depus. Țin să-i mulţumesc lui Sorin Micşa, care se vede  că poate să apere şi la un nivel superior, iar azi a demonstrat-o cu prisosință. Totodată mulţumesc conducerii că nu a lăsat această echipă să moară, dar felicit încă o dată jucătorii şi spectatorii, care consider eu că au venit în număr mare şi ne-au încurajat astăzi, iar noi i-am răsplătit cu o victorie”.

CSM II: Sorin Micşa, Paul Făgeţan (’78, Denis Secoşan), Cristian Pătraşcu (’89, Andrei Cut), Claudiu Ardelean, Caius Marta, Denis Vînătu, Lucian Stoica (’82, Gigi Popa), Eduard Olariu, Raul Peptănuş, Graţian Tătar (’87, Roberto Ardelean), Alexandru Bodochi.