De la 0-1 la 2-1, pentru ca în final să fie 2-2. C.S.M. Lugoj continuă neînvinsă

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Lugoj, antrenată de Cosmin Petruescu, a trebuit să se mulţumească doar cu un punct în duelul de pe teren propriu, cu formaţia AFC Unirea 1924 Alba Iulia, în cadrul etapei a 8-a, din seria a 4-a, Liga a 3-a.

Lugojenii au fost aproape de o nouă victorie, fiind egalaţi cu două minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc. Meciul a început cu dominarea gazdelor, care au trecut mai întâi, în minutul 20, pe lângă deschiderea scorului, dar Rus aflat în situaţie de singur cu portarul a trimis o diagonală care a trecut în lateralul butului porţii oaspeţilor.

Ce nu le-a ieşit lugojenilor au reuşit adversarii de la Alba-Iulia, care în minutul 23 înscriu primul gol al partidei prin Şulea. CSM-ul se aruncă în atac şi şase minute mai târziu Livan reechilibrează situaţia de pe tabela de marcaj.

Peste numai  cinci minute lugojenii au şansă să preia conducerea scorului, prin Bozian, de la CSM Lugoj, scăpat singur cu goal-keeper-ul oaspeţilor, dar mingea se scurge pe lângă bară.

Golul trei al întâlnirii avea să vină în minutul 79, când acelaşi Bozian execută cu precizie o lovitură de la 25 de metri de poarta adversarilor şi duce rezultatul la 2-1, răsplătind în acest fel dominaţia grupării de pe Timiş în partea a doua a partidei.

Când mai era puţin până la fluierul final, fotbaliştii de la Alba-Iulia, reuşesc să scape pe contraatac şi stabilesc scorul definitiv la 2-2. Lugojul a adunat 15 puncte şi s-a apropiat la trei puncte de liderul Industria Gâlda (judeţul Alba).

Staff-ul lugojean a aliniat la centrul terenului următoarea formaţie: Păduraru, Precupanu, Ciobanu, Miculescu (cpt.), Roşie, Drăgoescu, Lazea, Bozian, Ciubotariu, Livan, Rus. Au mai intrat Stoica, Olariu şi Marta.

În etapa a noua, CSM Lugoj va juca pe stadionul CFR din Timişoara împotriva formaţiei CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic, meciul fiind programat duminică, 30 octombrie.