CSM Lugoj, victorie de moral înaintea întâlnirii cu liderul

MondialEchipa de fotbal de Liga a III-a, ce aparține Clubului Sportiv Municipal Lugoj, a reușit să câștige vineri, 11 mai, partida din deplasare, în cadrul seriei a IV-a, din etapa cu numărul 28, după ce a fost condusă cu 1-0.

Formația lugojeană condusă de principalul Cosmin Petruescu a întors rezultatul pe terenul celor de la CNS Cetate Deva, asigurându-și maximul de puncte din această partidă, dar și un aport important de moral înaintea duelului din etapa următoare cu formația care se află în fruntea clasamentului.

După golul primit în minutul 10, lugojenii au ieșit la construcție și cu 15 minute înaintea finalului primei reprize, Gelu Velici fructifică o incursiune a lui Bozian în careu, care a pasat din apropierea liniei de fund.

Golul marcat a echilibrat situația de pe tabela de marcaj. Oaspeții de pe Timiș au continuat acțiunile ofensive și după pauză, tot lui Velici revenindu-i șansa de a înscrie, după ce s-a găsit pe traiectoria mingii deviate de Pădurariu, în minutul 57, ridicând astfel scorul la 2-1 pentru CSM Lugoj.

Deși au mai avut mult timp la dispoziție, gazdele nu au mai putut să treacă de apărarea oaspete, cele trei puncte mergând, după fluierul final, la Lugoj. Staff-ul CSM-ului a trimis la mijlocul terenului pe David Filip (portar), Radak, Nicolescu, Miculescu, Roșie, Velici, Vlădia, Bozian, Mărmăneanu, Olariu, Pădurariu.

Schimbările le-au făcut Daniel Filip în locul lui Olariu, Precupanu în locul lui Bozian, Dobra în locul lui Mărmăneanu, Alexandru Dan în locul lui Velici.

Pe bancă au stat Păduraru, Grega, Dobra.

Sâmbătă, 19 mai, de la ora 18, CSM Lugoj va înfrunta pe teren propriu, în penultimul joc din actualul sezon, într-o partidă care se anunță a fi foarte disputată, pe ACS Șirineasa, formația lider cu 66 de puncte.

În clasament CSM Lugoj se află pe locul III, la egalitate cu secunda seriei, Național Sebiș, care are 56 de puncte. La un  punct în spatele celor două formații este poziționată CSM Școlar Reșița, locul patru.