CSM Lugoj se califică în optimile Cupei României, după ce învinge Penicilina Iaşi cu 3-0

20131005 190055Sâmbătă, 5 octombrie, începând cu ora 18.30, la Sala Sporturilor Ioan Kunst Ghermănescu din Lugoj s-a desfăşurat meciul retur din Cupa României la volei dintre CSM Lugoj şi Penicilina Iaşi, după ce săptamâna trecută echipa lugojeană s-a impus în deplasare cu 3-1 la seturi.

Astazi, începutul de meci a fost unul ezitant pentru echipa gazda, care a fost condusă  în primul set chiar şi cu 11 -6. Lugojencele au revenit spre mijlocul setului egalând la 16, pentru ca mai apoi să se impună cu 26-24, într-un final de set foarte disputat.

Setul doi a fost la discreţia gazdelor care au început în forţă conducând cu 6-0, 10-1 şi 16-5, pentru ca la final să câştige setul cu scorul de 25-14. În setul trei fetele noastre au condus în permanenţă, reuşind să încheie setul cu 25-19.  Victoria obţinută astazi, coroborată cu cea de la Iaşi, a calificat echipa lugojeană în faza următoare a competiţiei unde o va întâlni pe CSM Bucureşti. Meciul se va juca pe 26 februarie 2014, în deplasare, iar în 5 martie va avea loc returul la Lugoj.