CSM Lugoj s-a impus în Liga a III-a şi a IV-a, la fotbal

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Lugoj, din Liga a 3-a, seria a 4-a, a câştigat sâmbătă, 11 noiembrie, partida programată în cadrul etapei cu numărul 12, din turul sezonului competiţional 2017-2018.

Elevii profesorului Cosmin Petruescu au învins cu 4-2, în deplasare, într-o comună aflată la şase kilometri de Târgu-Jiu, formaţia Internaţional Băleşti.

Prima repriză a aparţinut lugojenilor care au intrat la vestiare, la pauză, cu un avantaj de 2 la 1.

Golurile CSM-ului au fost semnate de Velici, care a deschis scorul în minutul 13, iar Precupanu a majorat avantajul grupării de pe Timiş, în minutul 33.

Gazdele au redus decalajul printr-un gol marcat în minutul 44.

În partea a doua a întâlnirii lugojenii şi-au continuat jocul ofensiv şi au contabilizat încă două reuşite, prin Velici aflat în mare formă, care a înscris în minutul 54 şi în minutul 56, bifând în acest fel o triplă.  Prin acest rezultat CSM Lugoj a ajuns la a şasea victorie, în actualul campionat.

“În ciuda problemelor financiare existente la club, băieţii s-au mobilizat exemplar şi au dat din nou dovadă de caracter, evoluând foarte bine pe un teren de Liga a 4-a cu condiţii de campionat de judeţ. Cu toate acestea am jucat foarte bine, am dominat şi am controlat partida de la un capăt la altul, iar gazdele nu ne-au pus probleme majore”, a spus Adi Miron, organizator de competiţii al CSM Lugoj.

Din primul 11 aliniat de lugojeni la mijlocul terenului au făcut parte: Păduraru (portar), Filip Daniel, Radak, Miculescu (cpt.), Fridrich, Precupanu, Lazea, Ciubotariu, Bozian, Szekely şi Velici.

Mărmăneanu l-a înlocuit pe Precupanu în minutul 61, Pădurariu pe Velici în minutul 65, Marta pe Szekely în minutul 77 şi Grega pe Bozian în minutul 85.

Pe bancă au stat Filip David (portar), Roşie, Ciobanu, Cuedan.

În etapa a 13-a CSM Lugoj va juca acasă cu CNS Cetate Deva, meciul fiind programat vineri, 17 noiembrie, de la ora 14.

În clasament, CSM Lugoj ocupă locul trei cu 22 de puncte. În ciuda rezultatelor foarte bune, echipa se confruntă în continuare cu problema subfinanţării, în momentul de faţă existând restanţe salariale de aproape şase luni de zile.

Fotbaliştii de la CSM Lugoj, care evoluează în Liga a 4-a au învins joi, 9 noiembrie, cu 4-1, pe teren propriu, formaţia din Seceani.

Golurile au fost înscrise de Grega, Predescu, Nyergheş şi Sărăcin. În clasament, CSM Lugoj se află, după 15 etape, pe locul 13 (din 18), cu 15 puncte.

În etapa următoare lugojenii vor juca la Ciacova, duminică, 19 noiembrie.