CSM Lugoj pierde 1-3 la Târgoviște

DSC 0050Sâmbătă 01.02.2014 echipa CSM Lugoj a sustinut un meci în deplasare contra echipei CSM Târgoviște. Bogdan Paul a început jocul în formula: Diana Tătaru, Laura Lungu, Ionela Canea, Ivana Radonjic, Milica Trojancevic, Daniela Lupescu, libero - Milena Matic.

DSC 0050

Mondial

DSC 0050Sâmbătă 01.02.2014 echipa CSM Lugoj a sustinut un meci în deplasare contra echipei CSM Târgoviște. Bogdan Paul a început jocul în formula: Diana Tătaru, Laura Lungu, Ionela Canea, Ivana Radonjic, Milica Trojancevic, Daniela Lupescu, libero – Milena Matic.

Voleibalistele lugojence au început bine meciul, acestea reușind să țină pasul cu echipa gazdă până aproximativ la mijlocul setului I cănd scorul era 11-10, moment în care, după o serie de erori la preluare ale echipei noastre, scorul a devenit 17-10 ,mai apoi 23-11 pentru ca în final să cedeze setul cu 25-12.

Setul II a fost început foarte bine de fetele noastre care au arătat determinare și dorința de a obține puncte din această deplasare. Chiar dacă au condus repede cu 3-0 lugojencele s-au văzut egalate la 5 pentru ca mai apoi setul să se desfășoare într-o oarecare notă de echilibru. Pe fondul unor noi erori la preluare, târgoviștencele s-au desprins la 3 puncte, conducând 18-15, moment în care antrenorul Bogdan Paul a solicitat time-out. Lugojencele au intrat în teren foarte motivate și au reușit o serie de 5 puncte consecutive ducând scorul la 18-20 . Din păcăte a fost doar o tresărire de moment, căci în final au cedat setul cu 25-22.

Setul III a început în aceeași nota ca și setul II, CSM Lugoj conducând din nou cu 3-0 pentru a se vedea din nou egalate,dar de acesata dată la 6 . Primul time-out tehnic al setului III le-a găsit în avantaj pe lugojence  8-6, acestea reușind să continue jocul bun. Chiar dacă au reușit să se desprindă de câteva ori la 3 puncte și chiar la 4 puncte de echipa gazdă, lugojencele s-au văzut din nou egalate la 23-23 după ce au condus 23-19. De această dată fetele noastre au fost mai inspirate pe final de set reușind să câștige 25-23 .

Cu toate că au reușit să câștige setul III , lugojencele mai aveau nevoie de cel puțin un set ca să obțină măcar un punct din aceasta deplasare. Setul IV a început foarte echilibrat în prima parte și cu toate că la primul time-out tehnic gazdele conduceau 8-5, iar mai apoi s-au desprins 12-8 și 15-11, lugojencele au revenit din nou spectaculos și au condus 16-15. Cu toate acestea cel de-al doilea time-out tehnic al setului IV le-a fost de bun augur gazdelor, care au reușit o serie de 8 puncte consecutive ducând scorul la 23-16, pentru ca mai apoi să încheie setul cu 25-18. Așadar CSM Lugoj nu reușește să obțină nici un punct din această partidă pierzând 1-3.

După această partidă voleibalistele noastre  se vor deplasa la Bacău, unde mâine de la ora 14 vor disputa un meci în compania celor de la Știința. Meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport.