CSM Lugoj obţine a şaptea victorie în Liga a III-a! Contează pentru cineva?

Fotbaliştii echipei de Liga a III-a, aparţinând Clubului Sportiv Municipal Lugoj, au obţinut astăzi, vineri, 17 noiembrie, pe teren propriu, cea de-a şaptea victorie din actualul sezon competiţional. Formaţia antrenată de Cosmin Petruescu a învins, pe Stadionul Tineretului, cu 1-0 (1-0) pe CNS Cetate Deva, într-un meci contând pentru etapa cu numărul 13, din seria a patra.

Lugojenii au ajuns la cea de-a patra victorie consecutivă, graţie golului semnat de Velici, în minutul 37, după o centrare excelent executată, peste toată apărarea, de către Precupanu.

Asaltul ofensiv al gazdelor a continuat şi în partea a doua a întâlnirii, iar în minutul 60, Bozian, liber cu portarul, a fost la un pas de a majora avantajul lugojenilor pe tabela de marcaj.

“Cu toate că situaţia financiară este foarte grea, am reuşit să ne păstrăm forma bună şi să ne menţinem şirul victoriilor. Echipa a jucat cu o maturitate care a surprins plăcut, iar evoluţia jucătorilor a fost peste nivelul Ligii a 3-a. Toţi cei care au intrat au dat dovadă încă o dată de caracter şi au dedicat victoria staff-ului şi tuturor celor care sunt implicaţi în activitatea echipei. Băieţii noştri au jucat ca şi când ar fi fost ultimul meci, s-au dăruit exemplar şi le mulţumesc personal pentru această atitudine. Jocul CSM-ului a fost bun, în apărare, cu un portar în mare formă şi pe contraatac. Am dominat în cea mai mare parte a întâlnirii. Scorul putea fi mult mai mare, ţinând cont că în partea a doua ne-am creat încă trei-patru mari ocazii de a înscrie. Felicitări jucătorilor pentru tot ce au făcut şi pentru că au dat dovadă de înţelegere”, a spus Adrian Miron, organizator de competiţii la CSM Lugoj.

Primul 11 al grupării de pe Timiş a fost alcătuit din: Filip David (portar), Filip Daniel, Radak, Miculescu, Fridrich, Precupanu, Lazea, Cuedan, Bozian, Velici şi Pădurariu. Au făcut schimbările: Mărmăneanu în locul lui Pădurariu-minutul 65, Ciubotariu în locul lui Cuedan-minutul 80, Marta în locul lui Velici-minutul 90 şi Ciobanu în locul lui Bozian-minutul 90 +2.

Pe bancă au stat Iordache, Roşie şi Olariu. În clasament lugojenii au adunat 25 de puncte, consolidându-şi locul trei. În etapa următoare, CSM Lugoj va juca în deplasare la Petroşani cu liderul seriei, ACS Şirineasa, partida fiind programată pentru sâmbătă, 25 noiembrie, de la ora 14.