CSM Lugoj nu mai pierde de şase etape! Victorie şi la Filiaşi: 1-0

CSM Lugoj își continuă parcursul perfect, ajungând la cea de-a șasea victorie consecutivă, după un 1-0 muncit, în deplasare, cu echipa CSO Filiași, în etapa cu numărul opt, din Liga a III-a, Seria a IV-a, meci ce s-a disputat pe stadionul „Chimia” (Ișalnița), de lângă Craiova.

Unicul gol al partidei a fost marcat de către Mario Porcescu, atacant provenit chiar din zona Olteniei, în minutul 87.

Primul mitan al meciului a fost unul cu puţine faze la poartă, însă cea de-a doua repriză a aparţinut lugojenilor care şi-au creat câteva ocazii la poartă.

Prima șansă i-a aparţinut lui Vlădia care a executat dintr-o lovitură liberă, însă mingea a fost scoasă de la vinclu de Lascu, portarul gazdelor.

Cea de-a doua ocazie a lugojenilor de a marca a fost tot dintr-o lovitură liberă, dar mingea a trecut puţin pe lângă poartă.

Cu trei minute înainte de fluierul final al meciului, CSM Lugoj aduce pe tabela de marcaj primul şi singurul punct al partidei, prin Porcescu, care a şutat fără replică în plasa doljenilor.

„Am avut posesia mingii tot timpul. Am reuşit să ne creăm mai multe ocazii şi spre finalul jocului am concretizat. Este o victorie meritată şi muncită de întreaga echipă”, a declarat Marius Maier, organizator de competiţii al CSM Lugoj.

CSO Filiași: Lascu – Orban, Sandu, Lupu, Neacșu – Petcu (74, Moraru), N. Popescu, Georgescu, Mainerici – Fruntelată (71, Bălă; 89, Duriță), Pârvuică (90+2, Burdușel). Antrenor: Ionel Luță.

CSM Lugoj: Iordache – Miculescu, Mânecan, Dobricean, Precupeanu, Rotea, Olariu (85, Socaci), Vlădia, Roșie, Poiană (90, Vânatu), Stoichescu (60, Porcescu). Antrenor: Cosmin Petculescu.

Cartonașe galbene: Georgescu (2), Neacșu / Vlădia.

Cartonaș roșu: Georgescu (90+3).

Arbitri: Sergiu Anton (București) – Mihai Ionescu (Suseni – AG), Roxana Ivanov (București).

Observatori: Luis Moiescu (Severin) și Emanoil Popescu (Tg. Jiu).