CSM Lugoj învinge în deplasare contracandidata la șefia clasamentului Campionatului Județean de Handbal Timiș

MondialHandbaliștii de la CSM Lugoj, care joacă în Campionatul Județean Timiș, au reușit în ultima etapă un meci de zile mari, surclasând în deplasare ocupanta locului doi și contracandidata la șefia clasamentului, deținută în prezent de Unirea Sânnicolau Mare.

Partida a fost găzduită de Sala Sporturilor Constantin Jude (fostă Olimpia) din Timișoara. Echipa lugojeană pregătită de profesorul Dorel Pavel a întors rezultatul defavorabil înregistrat pe tabela de marcaj la pauză și a învins duminică, 20 mai, în cadrul etapei a patra, din returul campionatului, pe H.C. Giroc, la o diferență de tei goluri, cu 31 la 28, după ce la finalul primei reprize CSM-ul era condus cu 14-12. Punctele forte ale formației de pe Timiș au fost forma excelentă a portarului veteran Niculescu și atacul pozițional care a avut o eficiență care a surprins chiar și staff-ul lugojean.

“Ne-am așteptat la o partidă dificilă cu una dintre cele mai bune echipe din acest campionat. Spre deosebire de adversarii noștri noi avem o echipă tânără, cu o experiență competițională aflată încă în formare. De aceea am pregătit jocul cu multă seriozitate, punând accentul pe întărirea defensivei pentru că ne așteptam la un asalt serios din partea celor de la Giroc, care pe lângă faptul că au un lot bun sunt și obișnuiți cu atmosfera sălii în care am jucat. În prima repriză echipa gazdă a dominat în câteva rânduri acțiunile pe teren, dar nu categoric. Noi am încercat să  înțelegem stilul de joc și am început să creăm și să punem în evidență acțiunile noastre. Diferența la pauză nu a fost mare, iar în repriza a doua am reușit să jucăm mult mai bine, foarte eficient fiind atacul nostru pozițional, care a funcționat ca niciodată. O zi de excepție a avut portarul Niculescu, care a blocat extraordinar acțiunile ofensive ale gazdelor și a contribuit mult la rezultatul partidei. Am dat multe goluri din 9m și asta spune mult despre faza noastră de atac, care nu a mai depins de golurile înscrise doar pe contraatac”, a explicat Dorel Pavel.

Lugojul a aliniat la mijlocul terenului echipa formată din portarii Niculescu-Blaga și jucătorii Gheorghe (1 gol ), Căprariu (1), Costea (7), Miclăuș (12), Torok (4), Domotor (6), Coțcaș, Ștefănescu și Varcalin.

În cele patru jocuri din retur, CSM-ul are trei victorii și o înfrângere în fața liderului, Unirea Sânnicolau Mare.

Etapa următoare, gruparea de pe Timiș va întâlni în deplasare Aranca Sânnicolau Mare (a doua echipă de la Sânnicolau Mare), partida fiind programată duminică, 27 mai.