CSM Lugoj II şi Flacăra Făget au deschis noul sezon fotbalistic în Divizia D! Rezultatele lasă însă de dorit

Sezonul 2016-2017 a Campionatului Diviziei D Timiş la fotbal a fost deschis la sfârşitul săptămânii trecute, tocmai de cele două edhipe din estul judeţului implicate în această competiţie: CSM Lugoj II şi Flacăra Făget.

Primii au jucat vineri seara, 11 august, de la orele 20, pe nocturnă la Dudeştii Vechi, însă lumina reflectoarelor nu a priit fotbaliştilor pregătiţi de noul antrenor Dafin Danciu.

Lugojenii s-au întors acasă cu o înfrângere usturătoare, 4-1, deşi la pauză scorul a fost egal, 0-0, iar cei care au deschis scorul au forst tot elevii lui Dafin Danciu, în minutul 54 prin Grega.

Bucuria nu a durat decât 10 minute, pentru că gazdele au întors scorul şi s-au impus detaşat până la finalul jocului. Cealaltă estică a Timişului, Flacăra Făget trebuia să întânească sâmbătă, 12 august, de la ora 11, pe teren propriu, echipa din Biled.

Oaspeţii nu au mai ajuns în ”oraşul castanilor” anunţând observatorul că li s-a defectat mijlocul de transport pe la Becicherecu Mic. Astfel, Asociaţia Judeţeană de Fotbal Timiş va trebui să i-a o decizie în acest sens – să omologheze rezultatul cu 3-0 pentru Făget, datorită neprezentării Biledului sau să dispună rejucarea patidei.

”Totul a fost premeditat. Personal i-am avertizat în urmă cu 4 zile, pe cei de la AJF, de această acțiune. Am semnalat că Biledul s-a sucit și nu mai vrea să joace meciul de la ora 11, ci de la ora 18, și probabil asta i-a nemulțumit. Eu sper ca AJF să nu înghită această vrăjeală chiar din prima etapă”, a declarat Adrian Brazovan, antrenorul Făgetului.