CSM Lugoj II învinge în deplasare, CSM Lugoj I pierde acasă și acuză dur arbitrajul

Cele două echipe de fotbal ale Clubului Sportiv Municipal Lugoj au disputat partidele programate în etapele din Liga a III-a şi Liga a IV-a.

O evoluţie bună au avut-o jucătorii de la CSM Lugoj II, antrenaţi de Lucian Stoica, care au întâlnit în deplasare, în etapa a VIII-a a diviziei D, Unirea Sânnicolau Mare. Lugojenii s-au instalat la cârma jocului încă din prima repriză şi au trecut pe lângă deschiderea scorului prin Stoica şi Dobra.

În partea a doua, Ardelean şi Stoica au semnat cele mai periculoase faze de poartă. Singurul gol al partidei a fost înscris în minutul 70 al timpului regulamentar de joc, de Stoica de la Lugoj, care a preluat o minge respinsă de adversari din şutul lui Dobra şi a trimis mingea în poartă după o serie de trei dribling-uri consecutive.

“A fost cel mai bun meci al nostru de când a început campionatul. Am reuşit să controlăm partida pe toată durata ei şi pentru asta îi felicit pe toţi jucătorii pentru efortul pe care l-au depus. Practic adversarii nu ne-au putut pune mari probleme şi am reuşit să ne creăm ocazii bune de a marca în ambele reprize”,  a spus antrenorul-jucător, Lucian Stoica.

CSM  a aliniat la centrul terenului o echipă formată din Grecu (portar), Peptănuş, Loga, Făgeţan, Ardelean C, Vînătu, Secoşan, Ardelean R, Dobra, Tătar şi Stoica. Au mai intrat Bek, Ardelean P, Ionadan, Popa. Prin această reuşită, lugojenii au adunat 16 puncte şi cinci victorii, urcând în clasament pe poziţia a cincea. În etapa viitoare, CSM Lugoj II va întâlni gruparea din Şag, acasă, meciul fiind programat pentru duminică, 2 octombrie, de la ora 11.

Pentru echipa CSM Lugoj I, care a jucat acasă, în cadrul etapei a 4-a din Liga a 3-a, seria a 4-a, deznodământul de la finalul jocului, a fost unul trist, staff-ul tehnic reclamând serioase vicii de arbitraj ale brigăzii din Sibiu. La capătul celor două reprize ale întâlnirii dintre CSM Lugoj şi CSM Şcolar Reşiţa, tabela de marcaj de pe Stadionul Tineretului a consemnat 2-0 în favoarea oaspeţilor.

“A fost un joc pentru care am făcut eforturi deosebite, pentru a-l putea organiza şi le mulţumesc tuturor celor care s-au implicat. A fost un meci început de la 0-1, după o greşeală copilărească a noastră în minutul 3, când am avut un autogol prin Roşie. Portarul echipei oaspete, Zimmerman, lugojean prin adopţie, a fost cel mai bun jucător de pe teren şi prin asta am spus totul despre joc. Din păcate este pentru a treia dată în patru etape când cei care ar trebui să împartă dreptatea pe teren îşi bat joc de munca noastră. Noi am tăcut în prima repriză, am tăcut de patru etape, dar am fost luaţi de proşti. Noi dacă greşim plătim, ei în schimb arbitrează în continuare. Nu ne încălzeşte cu nimic că mai bine de o oră şi jumătate după finalul jocului ei au stat în şedinţă, iar noi pierdem puncte meci de meci pentru greşelile altora. Este Liga  3-a şi nu cerem altceva decât ca eforturile care le facem pentru a participa în campionat să ne fie respectate. Avem dovezi, avem filmări, dar nu suntem luaţi în seamă, iar ei arbitrează etapă de etapă. În jocul de astăzi noi am avut un 11 metri clar la atac din spate şi nu s-a acordat, iar adversarii în schimb au primit lovitura de pedeapsă, în minutul 75, când au înscris al doilea gol, fără ca nici măcar banca lor să-l ceară. Probleme asemănătoare am avut şi la meciul trecut cu Ripensia, când la o scăpare a noastră spre poartă la scorul de 2-1, centralul fluieră off-side peste asistent. Nici la copii sau juniori nu am văzut asemenea arbitraje. E foarte dificil să ne îndeplinim obiectivele în aceste condiţii”,  a punctat profesorul Cosmin Petruescu, antrenorul echipei CSM Lugoj I.

În meciul următor formaţia de pe Timiş va merge la UTA II, sâmbătă, 1 octombrie.