CSM Lugoj II ajunge la a opta victorie, după 2-0 cu Dudeștii Vechi

Echipa secundă de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Lugoj, prezentă în Liga  a 4-a, a câştigat duelul disputat sâmbătă cu formaţia din Dudeştii Vechi, aflată pe locului II, după doisprezece jocuri disputate până la ora startului etapei din acest week-end.

Gruparea pregătită de antrenorul-jucător Lucian Stoica s-a impus cu 2-0, împărţind golurile, câte unul în fiecare repriză, asigurându-şi astfel a opta victorie din acest sezon.

Deschiderea scorului a venit după prima jumătate de oră a jocului, din piciorul goal-keeper-ului Sorin Micşa, care a executat precis un penalty acordat lugojenilor de către centralul întâlnirii. Primul punct al CSM-ului a fost precedat de două mari ocazii de a înscrie, din faţa porţii oaspeţilor. Mai întâi în minutul 3 al întâlnirii, Marta primeşte o pasă de la Stoica, în careul mic, dar mingea trimisă de jucătorul lugojean, aflat singur cu portarul, trece peste poartă. Tot Marta se emoţionează după o centrare a lui Ardelean C., la a doua situaţie favorabilă, petrecută la 3-4 metri de linia porţii celor de la Dudeştii Vechi, în minutul 17, avându-l în faţă doar pe portarul advers, acesta din urmă reuşind însă să pareze lovitura ezitantă a jucătorului CSM-ului.

Lugojenii mai trec încă o dată  pe lângă o situaţie foarte bună de a marca din careul mic şi în partea a doua a întâlnirii, de data aceasta în faţa porţii aflându-se Lucian Stoica , care a alunecat la cinci metri înaintea buturilor vizitatorilor, pierzând mingea în faţa unuia dintre fundaşii de la Dudeştii Vechi. Un sfert de oră mai târziu Stoica nu mai iartă şi înscrie la o fază de atac a CSM-ului, închizând tabela de marcaj a acestei partide.

“Este o victorie incontestabilă. Consider că noi am controlat jocul tot timpul şi am reuşit să ne creăm ocazii mari. Ţin să felicit băieţii şi pe această cale pentru modul cum au jucat, în ciuda terenului greu. Acum suntem cu gândul la restanţa de marţi, de la Dumbrăviţa, unde ne dorim să obţinem un rezultat bun”, a punctat Lucian Stoica.

CSM-ul a jucat cu Micşa, Peptănuş, Loga, Făgeţan, Ardelean C., Vînătu, Predescu, Marta, Dobra, Tătar şi Stoica. Schimbările le-au făcut Ardelean P şi Ardelean R, Bek şi Lascu.

Următoarea partidă pentru elevii lui Lucian Stoica va fi în 1 noiembrie, cu Dumbrăviţa, meci reprogramat din etapa a 12-a, din cauza terenul impracticabil. Duminică, 6 noiembrie, CSM Lugoj II va primi acasă vizita formaţiei din Murani, în cadrul etapei cu numărul 14.