CSM Lugoj a treia înfrângere consecutivă. CSM București s-a impus cu scorul de 0-3

CSM Lugoj ocupă locul 8 în clasament cu doar 7 puncte acumulate

Mondial

Sâmbătă, 29 noimbrie, de la ora 11 în sala sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu” s-a disputat cea de-a VIII-a etapă a Campionatului diviziei A1 la volei feminin. CSM Lugoj a primit vizita echipei CSM București, echipă care anul acesta se luptă pentru titlul de campioană. În meciul de astăzi a fost prezentă și fostul căpitan al formației lugojene Diana Tătaru, care a jucat de această dată pentru echipa adversă. Diana Tătaru a fost primită cu flori de conducerea secției de volei.
Meciul dintre cele două echipe a debutat destul de echilibrat, în primul set lugojencele s-au apărat onorabil reușind să încheie setul cu scorul de 18-25 după ce în prima parte a setului scorul a fost 5-5 , 7-7 .  În setul secund, echipa condusă de Valerijan Luka a cedat presiunii adversarelor, care au dominat jocul cu scorul de 5-16, 5-22, pentru ca pe final să câștige cu scorul de 9-25. În setul trei CSM Lugoj  a deschis scorul, însă bucureștencele au venit tare din spate și au recuperat ușor punctele conducând cu 10-18 și câștigând setul cu scorul de 15-25. Din păcate echipa noastră nu a reușit nici în acest meci să obțină vreun punct. După cele opt etape disputate CSM Lugoj se află pe locul 8 cu doar 7 puncte acumulate.
„Meciul de astăzi este unul dintre meciurile pe care trebuie să le uităm cât mai repede. După două înfrângeri consecutive, am întâlnit echipa CSM București, o echipă foarte bună care a venit decisă să ia toate punctele puse în joc. Asta e mergem mai departe, ne așteaptă încă două etape foarte importante unde sperăm să mai acumulăm câteva puncte. Fetele noastre au jucat onorabil și sper să o facă în continuare în meciul cu Satu Mare și cu Piatra Neamț, pentru că cele două echipe sunt apropiate nivelului nostru de joc.”, a declarat Valerijan Luka, antrenorul echipei CSM Lugoj.
Săptămâna viitoare CSM Lugoj va disputa cea de-a IX etapă a Campionatului în deplasare la Satu Mare, echipă care se află pe locul 7 în clasament cu 9 puncte, iar în 13 decembrie echipa lugojeană va primi vizita celor de la Piatra Neamț.