CSM Lugoj a luat un punct de la ACSO Filiaşi

Fotbaliştii de la Clubul Sportiv Municipal Lugoj, din Liga a III-a, seria a patra, au ajuns vineri, 13 octombrie, la a şaptea partidă fără înfrângere.

În cadrul etapei a opta (CSM-ul  a stat etapa a cincea), lugojenii antrenaţi de profesorul Cosmin Petruescu au terminat neînfrânţi şi au reuşit să ia un punct din confruntarea cu ACSO Filiaşi, de la Işalniţa: 1-1 (1-1).

Primii care au punctat pe tabela de marcaj au fost jucătorii clubului de pe Timiş, prin reuşita lui Lazea, care a marcat (de ziua lui de naştere) din acţiune, în minutul 17, dintr-o execuţie  la firul ierbii, de la 17-18 metri, la baza porţii gazdelor.

Rezultatul final al partidei a fost stabilit de cei de la Filiaşi, care au egalat zece minute mai târziu. După acest gol, fotbaliştii ambelor echipe au reuşit să se blocheze reciproc pe tot parcursul jocului. Lugojenii s-au descurcat mai bine de jumătate de oră chiar şi în zece oameni, după eliminarea în minutul 60 a lui Fridrich, trimis la marginea terenului pentru cumul de cartonaşe galbene (primul luat în minutul 36).

“A fost un joc de forţă pe un vânt foarte tare, ce a împiedicat desfăşurarea în bune condiţii a jocului ambelor formaţii. Rezultatul meciului este unul echitabil”, a explicat Adi Miron, organizator de competiţii al CSM Lugoj.

Staff-ul vizitatorilor a trimis în teren pe Păduraru, Filip Daniel, Miculescu (cpt.), Fridrich, Roşie, Precupanu, Lazea, Cuedan, Velici, Bozian, Pădurariu.

În minutul 54 Szekely a intrat în locul lui Pădurariu, în minutul 58 Ciubotariu în locul lui Roşie şi Radak în locul lui Cuedan, iar în minutul 77 Mărmăneanu în locul lui Velici.

Gruparea lugojeană au acumulat în clasament 13 puncte. Etapa următoare, în 20 octombrie, elevii lui Petruescu vor primi vizita celor de la CS Gloria Lunca Teuz Cermei (judeţul Arad).