Cetate cucerită! CSM Lugoj, 1-0, pe teren propriu cu cei de la Deva

C.S.M. Lugoj a bifat primul succes fotbalistic în faţa propriilor suporteri, după victoria din ultima etapă, cu 1-0, în fața celor de la CNS Cetate Deva, în cadrul etapei cu numărul şase, din seria a 4-a. Lugojenii putea să mai înscrie de cel puţin două ori, dacă mingea trimisă de Bozian în prima şi a doua repriză, nu întâlnea bara.

Elevii lui Cosmin Petruescu şi-au creat ocazii încă din primele zecea minute ale întâlnirii, când Rus a scăpat singur cu portarul, dar mingea expediată de acesta a trecut pe deasupra porţii celor de la Deva.

Golul victoriei a fost înscris în repriza secundă, la un sfert de oră după pauza regulamentară, de Precupanu, dintr-o reluare imparabilă în careu, după o centrare a lui Rus.

C.S.M. Lugoj putea să închidă tabela în ultimul minut de joc, când Lucian Stoica, antrenorul echipei lugojene din judeţ, a scăpat singur spre poarta oaspeţilor, fiind oprit în ultimul moment prin fault înaintea liniei careului mare.

”O victorie meritată, muncită, chiar dacă putea fi la un scor mai mare, întrucât am mai avut încă două bare și două situații de 1-1 cu portarul, dar pe final oaspeții au pus o presiune constantă, mai ales în fazele faze fixe. Sunt mulțumit de joc, este poate cea mai bună partidă a noastră din acest campionat, în ciuda problemelor de lot. Felicit pe toți cei care au participat, atât din teren cât și cei care au intrat pe parcurs. Iar pe spectatori i-am simțit astăzi parcă mai aproape ca niciodată, într-un joc dificil, în care am învins însă o formație care și-a arătat intențiile de a promova. Remarc că în ciuda orei de start au sosit surprinzător de mulți spectatori să ne vadă!”, a declarat Cosmin Petruescu.

CSM Lugoj: Păduraru, Precupanu, Drăghici, Miculescu – cpt., Roșie, Livan (Stoica), Lazea, Bozian, Ciubotariu, Rus (Dobra), Drăgoescu.

Este a doua victorie consecutivă pentru gruparea de pe Timiş, care aduce încă trei puncte în clasament.