Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Lugoj din Divizia D Timiş, a surclasat categoric în deplasare, în ultimul joc al turului (amânat o săptămână), CS Avântul Periam cu 6-1 (3-1).

Deşi gazdele au deschis scorul, încă din minutul 30, dintr-o lovitură liberă de la 16 metri, iar partida părea că aparţine Periamului, lugojenii s-a dezmeticit în scurt timp, aducând egalarea rapid, în minutul 34, prin antrenorul-jucător Lucian Stoica care a marcat dintr-o acţiune colectivă a CSM-ului.

Din acest moment meciul i-a o altă direcţie,  Lugojul preia iniţiativa, în ciuda jocului agresiv al adversarilor şi peste doar două minute, formaţia de pe Timiş se desprinde pe tabela de marcaj prin Olariu. Tot Olariu este cel care ridică scorul la 3-1, cu doar două minute înaintea pauzei şi la şase minute după ce centralul întâlnirii a sancţionat un jucător de la gazde, mai întâi cu galben pentru un fault, iar apoi cu roşu pentru injurii adresate arbitrului.

În partea a doua a meciului, CSM Lugoj mai înscrie de încă trei ori, mai întâi prin Marta, în minutul 64, apoi zece minute mai târziu prin Dobra şi în minutul 81 prin Paul Ardelean, care închide tabela de marcaj.

CSM Lugoj a început partida cu Micşa (cpt.), Peptănuş, Predescu, Ardelean Claudiu, Roşie, Vînătu, Ciubotariu, Olariu, Dobra, Marta şi Stoica. Au mai intrat Lascu, Secoşan, Ardelean Paul şi Ardelean Robert.

“Am avut un final de tur foarte bun cu o evoluţie promiţătoare a jucătorilor. Am reuşit o victorie, în deplasare, contra unei echipe, care cu o etapă în urmă era în spatele nostru la doar un punct. Sunt trei puncte în clasament, care ne situează alături de echipele din fruntea clasamentului şi care ne trimit în vacanţă cu un moral foarte bun. Este bine că am încheiat anul 2016 cu un rezultat pozitiv” a punctat Adrian Miron, de la CSM Lugoj.

În clasament, gruparea de pe Timiş a adunat 35 de puncte şi este pe locul III, la egalitate de puncte cu AS Voinţa Biled aflată pe doi, lider fiind  ACS Ghiroda, cu 41 de puncte. Returul campionatului va fi reluat în martie, lotul lugojenilor reunindu-se în 23 ianuarie.

Leontin Tîrziu

4 Comentarii on Ca la tenis! Victorie pentru CSM Lugoj, în ultima etapă a turului Diviziei D, la fotbal

1. Un cetatean onest // 17 ianuarie 2017 at 8:24 // Răspunde

Intradevar jos palaria in fata domnului prea sfintit bd a salvat multe destine ale fotbalistiilor ar trebui sa se angajeze la ISU Banat

2. Tatal unui sportiv // 4 decembrie 2016 at 22:16 // Răspunde

Multumim dlui Petrica Balint pt interesul, sustinerea, suportul moral si financiar acordat sportului si echipei CSM Lugoj . Bravo dle Balint! Jos palaria in fata dvs. Daca nu erati Dvs., echipa demult ar fi fost desfiintata de interesele unora. Ati dat o sansa acestor sportivi jucatori , care datorita dvs., isi pot continua viata sportiva .

• Ar trebui mai intii ca domnul BD sa-si plateasca datoriile pe care la are la anumite persoane si dupa aceea sa se ocupe de finantarea sportului!!!!