Atletismul lugojean, pe podium la Campionatul Naţional Şcolar

Clubul Sportiv Şcolar Lugoj a participat cu trei sportivi

MondialÎn perioada 31 mai – 1 iunie la Bucureşti pe Stadionul Tineretului Iolanda Balaş Soter, s-a desfăşurat Finala Campionatului Naţional Şcolar la atletism. Competiţia a reunit sportivi de la mai multe Cluburi Şcolare din ţară, printre care şi de la CSŞ Lugoj, care a participat cu trei sportivi, toţi trei reușind clasarea pe podium.

Diana Puşcaşu a obţinut locul I la 100 de metri în calificări şi în semifinală cu un timp de 12.79, iar în finală s-a clasat pe locul II cu 12.49, doborând un record personal şi record al CSŞ Lugoj. La proba de 200 de metri, Puşcaşu a ieşit pe locul II cu un timp de 26.11.

Colega sa, Diana Sorina Franţescu a participat la proba de 400 garduri unde a obţinut locul III şi la proba de 400 de metri, unde în finală a ieşit pe locul IV cu 58.26. Mădălin Bulgăraşu, a concurat la proba de 5.000 de metri unde a obţinut un timp de 16:28.45, ieşind astfel pe locul 12.

După Campionatul Naţional Şcolar, atletele Diana Puşcaşu şi Diana Sorina Franţescu vor participa vineri, 6 iunie la Campionatul Internaţional al României, care se va desfăşura la Cluj.