A venit, în sfârșit! Prima victorie pentru CSM Lugoj în Liga a 3-a: 1-0 cu Școlar Reșița

Fotbaliștii de la CSM Lugoj, au obținut în fața a circa 600 de spectatori prima victorie din actualul sezon competițional, în Liga a 3-a, seria a 4-a, în partida programată vineri, 15 septembrie, în etapa cu numărul patru.

Formația lugojeană, antrenată de profesorul Cosmin Petruescu a învins cu 1-0 (1-0) pe CSM Școlar Reșița, echipă ce are ca obiectiv declarat promovarea, încă de la începutul campionatului. Gazdele au început bine jocul, au construit bine, iar în minutul 20, la o frumoasă fază de atac, Florin Lazea reușește să trimită mingea în plasa porții reșițeanului Cristian Zimmermann.

Până la sfârșitul primei reprize, oaspeții și-au creat câteva ocazii bune de a restabilii egalitatea pe tabela de marcaj, dar apărarea lugojeană s-a descurcat în fața avansului ofensiv al adversarilor, gruparea de pe Timiș păstrându-și avantajul până la pauză.

În partea a doua a întâlnirii, CSM Lugoj a gestionat eficient jocul, a închis culoarele de atac al celor de la Reșița și a menținut tabela neschimbată până la ultimul fluier al arbitrului întâlnirii. Din primul 11 lugojean au făcut parte Filip David, Miculescu, Radak, Lazea, Bozian, Precupanu, Filip Daniel, Velici, Cuedan, Fridrich, Szekely. Au mai intrat: în minutul 55, Ciubotariu în locul lui Filip Daniel, în minutul 67 Mărmăneanu în locul lui Cuedan, în minutul 69, Pădurariu în locul lui Szekely și în minutul 87 Marta în locul lui Bozian. Pe banca de rezerve au stat Păduraru, Grega, Roșie.

În etapa următoare Lugojul va sta și va reveni pe teren sâmbătă, 30 septembrie, când va întâlni acasă, în cadrul etapei a 6-a, pe CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic.